تولید میلگرد ساده از شرکت کشش علم وصنعت

 میلگرد ساده چیست ؟

میلگرد ساده یکی از پر کاربردترین فولادهایی است که در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی به کار می رود.

این محصول دارای طولی بلند و با قطرهایی متنوع است. قسمت انتهایی یا مقطع آن، گرد بوده

و هیچ برآمدگی در سطح آن دیده نمی شود .

خوب است بدانید، میلگردهای ساده از جنس فولاد بوده و کربنی که در آنها به کار رفته است، بسیار کم می باشد.

این مساله باعث شده تا میلگردها قابلیت انعطاف پذیری خوبی داشته باشند؛ به گونه ای که در بین مقاطع فولادی، به این میلگردها، میلگرد نرم نیز می گویند.

شایان ذکر است، میلگردهای ساده برابر با استانداردهای ملی ساخته می شوند. این میلگردها با نشان « س 240 » و با کمترین پایداری تسلیم یعنی دویست و چهل مگاپاسکال و استقامت کششی سیصد و شصت مگاپاسکال تولید می گردند.

میلگرد ها از تنوع بالایی برخوردارند اما در حالت کلی می توان آنها را در دو مدل میلگرد ساده و آجدار تقسیم بندی کرد. هدف اصلی این متن معرفی میلگردهای ساده است و به بررسی کاربردهای این محصول می پردازد. چنانچه با ما تا انتهای این متن همراه باشید، درباره موضوعاتی مانند میلگرد ترانس، کشش میلگرد و میلگرد کششی نیز صحبت خواهیم کرد. در تصویری که در ادامه نشان داده می شود، می توانید تصویر یک نوع میلگرد ساده را تماشا کنید. همچنین بین این نوع محصول با میلگرد آجدار تفاوت های زیادی وجود دارد که فعلا ما وارد این مبحث نمی شویم. خوب است بدانید، بهترین کارخانجاتی که میلگرد ساده تولید می کنند، کارخانه‌جات کاشان و یزد هستند. این دو کارخانه عمده محصولاتشان میلگردهای بدون آج می باشد.

میلگرد بدون آج و با مقاطع صافمیلگرد ساده

 انواع میلگرد ساده را بشناسیم!

 میلگرد ساده همانطور که گفته شد انواع مختلفی دارد. این نوع میلگردها جهت استقامت کششی بیشتر بتن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. میلگردهای ساده هنگامی که تولید می‌شوند برای آنها شناسنامه در نظر می‌گیرند. در شناسنامه میلگرد ساده آمده است که قطر این محصول در چه اندازه‌ای است. این شناسنامه را می‌توان در انتها و مقطع میلگرد مشاهده کرد. شکل ظاهری، جنس و قطر این میلگردها مبنای تقسیم بندی آنها می باشد. قابل ذکر است، میلگردهای ساده قطرهای متنوعی دارند که بین شش تا دویست میلی متر متغیر است. این قطر از میلگرد، مقاومت کششی بتن را افزایش داده و باعث استحکام بنا نیز می‌شود. میلگرد ساده از نظر جنس دارای تنوع بالایی است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

  • میلگرد اروپایی: در این نوع محصول به میزان قابل توجهی منگنز اضافه می‌کنند. این محصول، قیمت و بازار بسیار خوبی دارد. البته ناگفته نماند، بهتر است در مناطق زلزله خیز، از این نوع میلگرد استفاده نشود.
  • میلگرد سیاه یا میلگرد پر کربن: این محصول چون خیلی زود در برابر اکسیژن و خوردگی واکنش نشان می دهد، به این نام موسوم است. با این که استحکام این محصول خوب گزارش شده است، بهتر است از آن در مناطقی که بارش برف و باران و نزولات جوی زیاد است، استفاده نشود،
  • میلگرد با پوشش اپوکسی: از آنجا که میلگردهای سیاه را به خاطر استقامت کم شان در برابر اکسیده شدن روکش می کنند، به آن میلگرد اپوکسی می گویند.
  • گالوانیزه: میلگرد سیاه را برای حفاظت از خوردگی بیشتر و مستحکم کردن ساختار آن با روکش گالوانیزه مقاوم می کنند. قیمت میلگرد گالوانیزه نسبت به اپوکسی بیشتر است.

همچنین میلگرد ساده از جهت شکل ظاهری نیز به انواع مختلفی مانند A1، ،  وm40.ck45.st37.ck10.ck65.st52. قابل تقسیم بندی هستند. همانطور که گفته شد، میلگردهای ساده از جهت تولید در مقایسه با دیگر محصولات از استحکام کششی کمتری برخوردار می باشند. از همین رو می توان آنها در زیر گروه فولادهای نرم قرار داد.

میلگرد ترانس در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد

round bar

میل گرد میلگرد ترانس

 میلگرد ترانس چیست ؟

 در دنیای فولادها و آرماتورها می توان میلگرد ترانس را در کنار میلگرد ساده یافت. میلگرد ترانس یا ترانسمیسیون از انواع مختلف میلگردها به شمار می روند. در معرفی این نوع میلگرد باید گفت، میلگرد ترانس بر خلاف میلگردهای ساده ظاهر زیباتری دارند. از همین رو این محصول در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. لذا مهندسین و طراحان ساختمان، از این نوع محصول برای تزیین، ساخت فرفورژه، شبکه بندی و استحکام سازه استفاده می کنند. یکی دیگر از تفاوت های ترانس با میلگردهای ساده قیمت آن نیز است.

درباره کشش میلگرد چه می دانیم؟

 در ادامه بحث می رسیم به موضوع کشش میلگرد ساده. کشش میلگرد،

شیوه‌ای است که مهندسان این نوع سازه، به وسیله آن، از آرماتورهای صاف صنعتی، میلگرد ترانس یا میلگرد کششی تولید می‌کنند.

بدین ترتیب که میلگردهای ساده را به حدی مورد کشش قرار می دهند که حجم آن لاغر و از سطحی صاف برخوردار شود.

از همین رو به آنها میلگرد کششی یا همان ترانس می گویند. میلگرد کششی به خاطر ظاهر زیبایی که دارد،

در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که نمای کار بسیار اهمیت دارد. روش تولید این محصول مقرون به صرفه و آسان می باشد.

یکی از دلایل محبوبیت ترانس یا میلگرد کششی، ارزان بودن آن است. دستگاهی که میلگرد ترانس یا کششی را تولید می کند،

به دستگاه کشش میلگرد موسوم است که در صنایع ساخت فولاد نقش بسیار مهمی را بر عهده دارد.

نکته دیگر این که در فرایند تولید این نوع میلگردها از کشش سرد استفاده می کنند.

فولاد کششی برای تولیدات

فرایند ساخت میلگردهای ساده چگونه است ؟

 

میلگرد ساده در چند مرحله گوناگون ساخته می شود. مسلما برای ساخت این نوع میلگردها از شمش فولاد کمک می گیرند. به بیانی دیگر،

شمش فولاد از جمله مواد مهم و پایه ای است که در ساخت میلگردهای بدون آج مورد استفاده قرار می گیرد.

در ادامه، فرایند و مراحل مختلف فولاد ساده را برایتان شرح می دهیم:

  • در مرحله نخست، شمش فولاد را در کوره های ویژه ای به دمای هزار یا هزار و صد سانتیگراد نزدیک می کنند.
  • در این مرحله فولاد به گونه ای حرارت می بیند که بتوان آن را شکل داد،
  • سپس فولادهای نرم و حرارت داده شده را روی رول می برند و با کمک دستگاه ها و ابزارهای ویژه ای از عرض و کلفتی آن می کاهند و در عوض به طول و درازای آن می افزایند،
  • در گام آخر نیز تلاش می شود که میلگردها از نظر اندازه و درازا به استانداردهای مورد نظر برسند.
  • وقتی اندازه گیری دقیق صورت گرفت با ابزار و قیچی های ویژه ای آنها را می برند و بسته بندی می کنند،
  • چنانچه قرار باشد محصول آج دار باشد، قبل از بسته بندی روی آن عملیات هایی انجام می دهند و سپس محصول را بسته بندی می کنند.

فرایند تولید میلگرد در کارخانه

کاربرد میلگرد ساده   

کاربرد میلگرد ساده در صنایع ساختمان سازی، تولید بتن‌های آرمه است. با کمک این محصول می‌توان استحکام و پایداری بتن‌ها را افزایش داد.

با بالا بردن توان استقامتی بتن، ساختمان بهتر می‌تواند نیروهای کششی را تاب بیاورد.

هر چند که از این نوع محصول در زیباسازی نمای ساختمان هم استفاده می‌کنند. میلگردهایی که در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند،

بیشتر به خاطر استحکام، برق و جلای زیبای آن است.

با این همه آرماتورهای ساده، در صنایع مختلف دیگر نیز به کار می روند. قابل ذکر است، آرماتور ساده در تولید خاموت نیز کاربری دارد. در واقع،

هر چه محصول از استحکام و پایداری بالایی برخوردار باشد، از آن در صنایع بزرگ استفاده می کنند. اما کاربرد دیگر میلگردهای ساده،

در تولید پیچ و مهره، میخ و دیگر لوازم صنعتی است. بسیاری از اتصالات فلزی از میلگردهای صنعتی ساخته می شوند.

خوب است بدانید، این قسم از میلگردها به دو شکل شاخه و کلاف وارد بازارهای داخلی شده و به دست مصرف کننده می رسد.

چنانچه میلگرد ساده را به صورت کلاف بسازند، قطر آن در اندازه های پنج و نیم، شش و نیم، هشت، ده و دوازده میلی متر خواهد بود. چنانچه میلگرد را به صورت شاخه تولید کنند، سایز آنها می تواند بین هشت تا چهل میلی متر متغیر باشد.

درباره ویژگی های این نوع محصول نیز باید گفت، برش و انعطاف پذیری آن بسیار آسان ارزیابی می شود.

از همین رو، در صنایعی چون آهنگری و جوشکاری فلزات از میلگردهای ساده استفاده می کنند. ناگفته نماند،

از آنجا که این محصول در بدنه خود فاقد آج است، می توان از آن به عنوان دورپیچ نیز استفاده کرد. از جمله کاربردهای میلگردهای ساده، کمک گرفتن از آنها در ساخت سقف های تیرچه بلوک است. نام دیگر میلگردهای ساده، میلگرد حرارتی است.

نقش میلگردهای ساده

قیمت میلگرد های ساده

چنانچه مایلید درباره میلگرد ساده اطلاعات خوبی کسب کنید، بهترین راه استعلام از مراکزی است که فروش این نوع محصولات را به عهده دارند. سایت های معتبر نیز مرجع خوبی برای استعلام قیمت میلگرد است.

خوب است بدانید، فاکتورهای گوناگونی در نرخ میلگرد تاثیر می گذارند.

همانطور که می دانید، بخش اعظم این محصولات در صنایع ساختمان سازی به کار می روند. چنانچه بازار مسکن دچار افزایش قیمت شود، میلگرد

نیز به تبع آن افزایش قیمت پیدا می کند. رکود مسکن نیز باعث کاهش قیمت میلگرد می شود.

تقاضای مقاطع ساختمانی و نرخ آرماتور باید گفت، این محصول تابع مسایل سیاسی و اقتصادی و جهانی می باشد. هزینه حمل و نقل را نیز باید بر عواملی که قیمت آن را جابجا می کند، افزود.

در بین انواع میلگرد ساده، بالاترین قیمت به میلگرد ذوب آهن اصفهان اختصاص داده شده است.

این میلگرد از کیفیت بالایی برخوردار می باشد. کارخانجات زاگرس، میانه و ابهر نیز محصولات خوبی روانه بازار می کنند. آیین صنعت، کویر کاشان، آذر گستر سدید، نورد متین و فولاد خراسان از جمله کارخانجات مهم تولید میلگرد می باشند.

نوشته قبلی
میلگرد پیلینگ
نوشته بعدی
شفت ترانس
فهرست